Pravidelná masáž zad krátkodobě uleví od bolesti, ale bez aktivního cvičení svalů, které podporují správné držení těla, se neobejdeme.
Metoda SPS (též SM Systém) - cvičení s elastickým lanem posílí svaly hýžďové, břišní a svaly pánevního dna. Protáhne záda, zrelaxuje přetížené paravertebrální svaly a uvolní tlak na meziobratlové ploténky. Je prevencí bolestí zad, vyrovnává svalové dysbalance, aktivně protahuje svaly zkrácené a posiluje svaly ochablé.
Originální metoda MUDr. Richarda Smíška je prověřena 35 letou praxí a má uznání českých i německých zdravotních pojišťoven. Podstatou tohoto účinného pohybového programu je propojení stabilizačních svalů v celém těle najednou v průběhu optimálně koordinovaného pohybu. Tak se vytvoří dynamický stabilizační svalový korzet. Při každém cviku dochází k vyrovnání páteře do střední linie a jejímu vytažení vzhůru (trakci). Tak vzniká vysoce efektivní regenerace meziobratlových plotének po sedavém zaměstnání nebo náročném sportu. Cvičení je vhodné pro každého a dá se snadno naučit.
U cvičení dětí a mládeže je cílem hlavně regenerace pohybového aparátu po dlouhém sezení ve škole. Jde zde zejména o prevenci vzniku vadného držení těla, které je dnes u dětí velmi častým jevem.
Sportovcům cvičení SPS přináší zlepšení citu pro rovnováhu a stabilitu a zejména chrání páteř a klouby před přetížením. Cvičení SPS zlepšuje sportovcům fyzickou kondici, pomáhá jim udržet si zdraví a umožňuje jim tak dělat jejich oblíbený sport co nejdéle.
Metodou spirální stabilizace páteře lze cvičit před otěhotněním, v průběhu celého těhotenství i v rámci regenerace po porodu. Vychází se ze základní sestavy 12 cviků, které jsou uzpůsobeny aktuálnímu zdravotnímu stavu nastávající maminky. Vlivem správného cvičení dochází k posílení svalů břišních, hýžďových a svalů pánevního dna. Cílem cvičení je mobilizace páteře, uvolnění a protažení zádových svalů, aktivace a správné nastavení svalů pánevního dna. Cvičení je prevencí bolestí zad v bederní oblasti způsobené rostoucím bříškem a změnami v průběhu těhotenství, zároveň je přípravou na přirozený a nekomplikovaný průběh porodu. Prokrvení pánevní oblasti má také pozitivní vliv na vývoj dítěte. Cviky se provádí v takovém rozsahu a takovou silou, která nebolí. Důležitý je příjemný pocit ze cvičení.
Osobám středního věku přináší cvičení SPS zejména obnovu svalové rovnováhy (odstranění svalových dysbalancí), uvolnění bolestivého svalového napětí z jednostranného zatížení a dobře je připraví na rekreační sporty.
U seniorů je cílem cvičení SPS hlavně stabilizace chůze a prevence pádů.