Proč a jak cvičit metodou SPS

28.06.2021

Metoda SPS (SM Systém) je celotělové cvičení, dobře provedený cvik zaměstnává svaly od plosky nohy až po prsty na rukou za nutné stabilizace trupu.

Pravidelné cvičení:

 • posiluje oslabené svaly
 • protahuje svaly napjaté a zkrácené
 • obnovuje pohyblivost kloubů
 • zajišťuje stabilitu těla při pohybu
 • procvičuje pohybové stereotypy při běhu, chůzi, práci, sportu,...

Bolest při cvičení - upozorňuje na chyby, které děláme, je známkou přetížení a je potřeba ji respektovat. Při bolesti VŽDY kontrolujeme sílu, rozsah pohybu, rychlost a správnost provedení cviku.

Cílové skupiny:

 • senioři - obnova svalové rovnováhy, stabilizace chůze a prevence pádů
 • střední věk/pracující - obnova svalové rovnováhy (odstranění svalových dysbalancí), uvolnění bolestivého svalového napětí z jednostranného zatížení, příprava na rekreační sporty.
 • děti (od 5 let) - regenerace pohybového aparátu po dlouhém sezení ve škole, prevence vzniku vadného držení těla, které je dnes u dětí velmi častým jevem
 • sportovci - zlepšení citu pro rovnováhu a stabilitu, cvičení chrání páteř a klouby před přetížením, zlepšuje fyzickou kondici, pomáhá udržet si zdraví a umožňuje dělat oblíbený sport co nejdéle

Výběr cviků:

 1. symetrické cviky pro vyrovnání svalových dysbalancí - 12 základních cviků
 2. po dosažení svalové rovnováhy následují asymetrické cviky (prováděné jednou končetinou), symetrické cviky pro rozcvičení
 3. po zvládnutí jednoduchých cviků přecházíme ke složitějším (kombinace)
 4. po zvládnutí cviků ve stoje na obou nohách následují cviky na jedné stojné noze (nejdříve se zvedá jen pata, špička se dotýká podlahy, po zpevnění těla se zvedá celá noha)
 5. nejúčinnější - cvičení při chůzi na místě, kdy se dynamicky střídá stojná noha
 6. sportovci - aerobní činnost

ZÁKLADNÍ SESTAVA 12 CVIKŮ

Procvičí všechny důležité svaly a svalové spirály. Po zvládnutí důležitých detailů trvá cvičení 10-15 minut. Sestava slouží k regeneraci páteře a dalších kloubů (kyčel, koleno, kotník, rameno) po každodenní práci. Optimální je cvičit tuto sestavu denně po ukončení práce a 1x týdně pod odborným vedením.

Cvičení ve skupině - max. 10 osob pro možnost kontroly, lepší zvládnutí techniky cvičení a důslednost provedení jednotlivých cviků, úvodní lekce ZDARMA.

Rychlost a síla cvičení - cviky se provádí pomalu, na konci pohybu ještě zpomalí pro dokonalé provedení závěrečného detailu. Pohyb je pomalý plynulý (ne trhaný) bez delších výdrží. Cvičí se s malou silou rozsáhlým pohybem. Síla odpovídá schopnosti nejslabšího článku - oslabený sval, poškozená ploténka, poškozený kloub.